top of page

TOP 10 marketingových tipů pro rok 2023
Každé odvětví, které silně spoléhá na technologii, prochází rok od roku velkými změnami. Marketing je jednou z oblastí, které se mění tak rychle, že je náročné držet krok s osvědčenými postupy. Zde je 10 marketingových tipů pro optimalizaci vaší letošní strategie na základě nejnovějších trendů:1. Hledejte příležitosti k diverzifikaci


Většina dnešních marketingových rozpočtů neumožňuje podnikům využívat všechny distribuční kanály najednou. Musíte pečlivě vybrat kanály, které s největší pravděpodobností přinesou vysokou návratnost vaší investice. Hledejte příležitosti k diverzifikaci své strategie tím, že nejprve prozkoumáte své publikum. Identifikujte úzce specializované kanály, kde jste schopni překonat marketingový "hluk", jako je YouTube, skupiny sociálních médií atd. Poté můžete diverzifikovat svou strategii s vědomím, že návratnost bude stát za investici. K tomu abyste pochopili, který kanál je pro vás více či méně účinný, je potřeba oddělit statistické výstupy offline a online strategií pomocí domén. Pokud máte jedinou doménu, na kterou směřují jak internetové online kampaně, stejně tak jako offline kampaně (např. reklamy v tisku), tak nikdy nezjistíte skutečný dopad kampaně.


Doporučujeme vybrat jednu brand doménu, např.: www.gladiomarketing.com, na kterou je směřovaná pozornost zákazníků, kteří vás již znají. Takovou doménu mějte na vizitkách, na boku vašeho auta, zkrátka všude tam, kde se s vámi setkává zákazník opakovaně či aktivně. Když posléze nahlédnete do statistiky přístupů na tuto doménu, můžete shlédnout jak se k vám zákazníci vracejí a také můžete sledovat jak silný je váš brand.


Pak si vyberte nějakou tzv. "prodejní" doménu, která obsahuje klíčová slova, která nejlépe vystihují váš business, například: www-vyroba-webovych-stranek.com, a tu si nastavte jako primární doménu. Taková doména je ideální pro vaše SEO. Ujistěte se, že stejná klíčová slova obsahuje také nadpis vaší domovské stránky, dále hlavní (H1) nadpis na vaší domovské stránce, a aby obrázky umístěné na hlavní stránce obsahovaly "alt" popisek se stejným klíčovým slovem. Tato klíčová slova by se měla zobrazit také v textech a to nejen na vaší hlavní straně. Tuto doménu nastavte jako hlavní doménu a tuto doménu také nastavte u všech zápisů u vyhledavačů a také na nejrůznějších serverech, kde má vaše společnost či firma profil.


Pak si můžete například vybrat nějakou doménu, která bude krátká či dobře zapamatovatelná, bez čárek, kterou budete používat v tiskové reklamě a v inzerci, např.: www.tvorbawebu.net. Pokud nastavíte statistické sledování i u této domény, můžete sledovat například efekt této tiskové inzerce odděleně od dat přístupů z internetu - oddělíte tak vaši offline reklamu od online reklamy. Kdybyste používali na vše jednu doménu, je mnohem těžší efekt takové reklamy odhadnout. Pokud víte přesně jaký dopad měla taková reklama na unikátní návštěvy vaší webové stránky, víte také, zdali je rozumné do takové kampaně investovat či zdali se investované prostředky to tiskové reklamy či inzerce skutečně vyplatí.


Domén můžete mít samozřejmě více, další například pro PPC kampaně atd. Důležité je, mít přesměrované všechny domény na vaši hlavní "prodejní" doménu pomocí DNS záznamu a pro každou doménu mít nastavené vlastní sledování statistik.2. Plaťte si reklamy na sociální síti


86 % firem již používá Facebook reklamy a příjmy z reklamy platformy nadále rostou. Mezitím se objevily možnosti placené reklamy na Instagramu, Pinterestu, Twitteru a jinde. Každému podnikání nevyhovuje reklama na facebooku. Navíc je potřeba cílit takovou reklamu spíše na domácnosti. Pokud vaše produkty a služby cílí spíše na korporát, je potřeba se zaměřit jinam např. na Linked IN, nebo velice chytrým způsobem promyslet to, jak kampaní zasáhnout manažery a šéfy firem, kteří se na soc. sítí také pohybují. Vhodným způsobem je například kampaň, která propaguje některý článek z vašeho blogu.


Platformy sociálních médií vylepšují své algoritmy a dávají značkám jasně najevo, že placená propagace je nutností, pokud se chcete zviditelnit. Pokud chcete, aby si vaše sociální strategie udržela nebo získala dynamiku, pak je nutné přijmout placené sociální sítě.


Dalším ideálním tipem jak spustit efektivní kampaň je realizace organické kampaně u příspěvku ještě předtím, než u něj spustíte placenou kampaň. Důležité je si také uvědomit, že většinu placených reklam uživatelé sociálních sítí přehlížejí. Přeci jen, na soc. sítě se chodíte pobavit, sdílet myšlenky a zážitky s vašimi přáteli, nikoliv nakupovat. Pokud však uživatel potká reklamu na produkt, který sám sháněl či aktuálně shání, nechá se rád oslovit. K tomu zase slouží remarketing, ale to je jiné téma. Tak či tak doporučujeme nejprve nasdílet váš příspěvek pomocí vašeho soukromého profilu do diskusních skupin, ve kterých by mohla vaše reklama na uživatele zapůsobit. Pokud však spouštíte organickou kampaň, je potřeba si uvědomit, že čistá reklama by nejenže zapadla, ale také by mohla být vyhodnocena členy skupin či jejími adminy jako spam. Proto je potřeba chytrým způsobem vymyslet, jak oslovit uživatele aniž by příspěvek působil napoprvé jako reklama, či idálně vlastně reklamou ani nebyl. Klasickým příkladem jsou právě články, sdílené z vaší webové stránky, které se věnují tématu, které má se skupinami něco společného. Jako například tento článek, který právě čtete. Jde přeci o sdílení myšlenek!


Jakmile vaše organická kampaň dozná nějakých výsledků, získá pár lajků či komentářů, nastal ideální čas na spuštění placené kampaně. Příspěvek, který již operuje s nějakými lajky a komentáři, se opět jeví méně jako reklama, zasáhne větší počet uživatelů, zvláště pokud přidají svůj komentář. Komentáře a lajky navíc pomáhají lepšímu pokrytí a šíření kampaně. Je dobré si také uvědomit, že takový příspěvek můžete opět po skončení placené kampaně znovu používat jako organický.


Skvělé možnosti skýtají také kombinované kampaně více platforem, např. Instagram-Facebook. Efekt je synergický!3. Zaměřte se na svůj stávající obsah


Většina marketérů dnes chápe, že k vybudování základny návštěvnosti potřebují vytvářet obsah. Často se zaměřují na vytváření nového obsahu a přehlížejí hodnotu svých stávajících aktiv. Pokud však chcete držet krok s dnešními konkurenčními trhy, je důležité využít váš aktuální obsah na maximum. Vracejte se ke svým původním stránkám a konceptům, aktualizujte je, doplňujte, nebo můžete například:

  • Identifikujte svůj nejoblíbenější obsah a použijte tyto poznatky k vytvoření budoucího obsahu, který vytvoříte.

  • Aktualizujte starý obsah novými daty, například aktualizujte váš článek využitý pro organické kampaně vizuálními prvky nebo další perspektivou a poté jej znovu publikujte, abyste získali větší dosah.

  • Změňte využití starého obsahu jako infografiku, video, prezentaci atd. Sérii blogových příspěvků můžete také proměnit v průvodce e-knihami, newsletter nebo přímou zprávu.

  • Propojte nové články vašeho blogu se staršími články. Zvýší se tak nejen provoz na vaší stránce, ale cílový zákazník může nakonec vychápat, že takových užitečných článků, které rozšíří jeho obzory, najde na vaší stránce více, na stránkách zůstane déle, či si vaši stránku může uložit k pozdějšímu prohlížení. Díky tomu se zvyšuje index vašeho webu, provoz a tudíž se zlepšuje i vaše SEO. Google upřednostňuje při zobrazování webových stánek v rámci svých výpisů ty s větším provozem, což je samozřejmě pochopitelné a v rámci logiky. Přeci by Google, jednička ve vyhledávání, nenabízel na první straně nějaké mrtvé weby, že?


4. Vychovávejte obhájce značky - fanoušky


Lidé při rozhodování o nákupu hledají doporučení od svých kolegů, kamarádů, rodiny. Vaši vlastní zákazníci jsou mocným zdrojem, který vám pomůže oslovit nové publikum a zvýšit konverze.


Chcete-li ze svých zastánců značky vytěžit maximum, vytvořte kampaně, které je motivují k šíření vašeho sdělení. Vytvořte online komunitu nebo například nabízejte odměny za doporučení. Můžete také vytvořit značkový hashtag a povzbudit publikum, aby jej použilo.


Audi kdysi využilo hashtag vytvořený fanouškem na Twitteru s názvem #WantanR8. Překvapili uživatelku Twitteru tím, že ji nechali jeden den řídit R8, poté použili hashtag k propagaci vozidla a nabídli více jízd zdarma fanouškům Twitteru. Její jízdu natočili a prezentovali a dostavil se konečný WOW efekt. Řidička samozřejmě nové R8 doporučila se slzou v oku a úsměvem na tváři.


Fanoušci značky se nejlépe získávají, pokud váš produkt je středem nějakého hobby či kulturního fenoménu. Ideální jsou například

niky typu motocykly, módní značka či hudební kapela. Někdy postačí pouze pěkná fotografie a pár ikonek jako srdíčka apod. Prezentační videa či krátká videa, virální videa či videa s tipem se ujmou také dobře. Dříve jsme propojení kulturního fenoménu s reklamou vysvětlovali na článku "Jak vytvořit největší reklamní hit". Když pak takový příspěvek, který je úspěšný sám od sebe v rámci organické kampaně osolíte placenou reklamou, jste doma!5. Neustále optimalizujte uživatelský dojem


Vytvoření sdělení, které osloví vaši cílovou skupinu, je pouze prvním krokem k úspěchu v online marketingu. Nezáleží na tom, jak skvělý je váš obsah, bez vynikající uživatelské zkušenosti webu (UX) nepřinese žádné konverze.


Ujistěte se tedy, že neustále testujete a optimalizujete UX, abyste dosáhli marketingových cílů. To zahrnuje zlepšení rychlosti webu a navigace, zajištění snadné konzumace obsahu na mobilních zařízeních a další.


V této otázce se také držte nejnovějších trendů, aby grafika vašeho webu byla stále IN. Neváhejte inovovat. Velice dobrým tipem jsou videoweby. Web, na kterém na úvodní straně narazíte na poutavé video může způsobit, že uživatel zůstane na vaší stránce déle jen aby se pokochal. V takovém případě opět roste váš index, protože se počítá i čas strávený na vašich stránkách. O tomto novém trendu jsme informovali v uceleném článku "Dynamické videoweby frčí".6. Propojte online a offline strategie


Vytváření konzistentní zákaznické zkušenosti online i mimo něj je důležitým aspektem nezapomenutelného marketingu. Stále více firem využívá virtuální a osobní akce k ovlivnění publika a zvýšení prodeje, ale často je považují za izolované od online marketingových iniciativ.


Chcete-li z virtuálního a osobního marketingu vytěžit maximum, nejprve určete, jaké kroky chcete, aby vaše publikum po akci podniklo (např. zapojit se do vašich e-mailů, přihlásit se k bezplatnému demo produktu atd.). Pak vytvořte virtuální nebo osobní zkušenost, která je na této cestě vyživuje. Přečtěte si více o omnichannel marketingové strategii7. Upřednostněte autentičnost - BUĎTE ORIGINÁLNÍ!


Toto je jeden z našich nejdůležitějších marketingových tipů. Dnešní spotřebitelé si dobře uvědomují, že obsah, který podniky vytvářejí, je řízen agendou. Je nepravděpodobné, že budou pozitivně reagovat na prodejní obsah, takže značky musí vyvinout lepší strategie, jak budovat autentické vztahy se svým publikem.


Buďte originální! Nejvíce pozornosti si získáte, když budete vyčnívat z řady. Nejen svými službami, produkty, ale také uceleným designem. Nabídněte něco nového, originálního, zajímavého. To platí i u korporátního designu. Mají všechny weby manu nahoře v záhlaví? Mějte jej dole v zápatí!


Jedním z nejlepších způsobů, jak upřednostnit autenticitu ve vašem marketingu, je vytvářet živý obsah. Pořádejte živé podcasty, streamujte živá videa na Facebook atd. Dělejte chyby a jděte s proudem – byli byste překvapeni, jak pozitivně na to bude vaše publikum reagovat.8. Vytvořte nezapomenutelnou zprávu - PŘÍBEH PRODÁVÁ!


Existuje jen tolik způsobů, jak přímo propagovat své produkty a služby prostřednictvím marketingu. Někdy stojí za to odchýlit se od hlavní marketingové agendy a vyprávět příběhy, díky nimž je vaše značka zapamatovatelnější a líbivější. Někdy to jinak ani nejde. Některé produkty a služby nejsou zase tak populární, že byste jimi nějak prudce oslovili nové zákazníky - např. vzduchotechnika. Příběh je pro takový business ten nejlepší způsob jak svoje služby a produkty prezentovat a propagovat, zvláště, když spojíte příběh s videem, které necháte profesionálně natočit. Když takový příběh chytí za srdce a probudí emoce, máte napůl vyhráno!


Čím kreativnější budete s marketingem vyprávění příběhů, tím pravděpodobněji vyniknete a zlepšíte image své značky. Příběh se ani nemusí točit kolem vašeho hlavního businessu, pokud to podpoří a zviditelní váš brand, můžete získat více, než jen další úspěšný prodej.


Skvělý příklad marketingové kampaně s tímto zaměřením pochází od značky plen Huggies. Provedli a prezentovali výzkum, který ukazuje pozitivní dopad objetí na miminka – objetí pomáhá budovat jejich imunitní systém, stabilizovat životní funkce, zlepšovat vývoj mozku atd. To inspirovalo kampaň značky „No Baby Unhugged“ v Kanadě, jejímž cílem bylo poučit rodiče o výhodách kontaktu kůže na kůži. Zašli tak daleko až s objetím tělo na tělo a poskytování dobrovolníků v nemocnicích pro děti, které potřebují objetí, které například přišly o rodiče atp. či jak je důležité obejmout svoje rodiče či obejmou někoho, kdo zůstal na světě úplně sám.9. Budujte partnerství


Reklama je skvělý způsob, jak rozšířit svůj dosah na sociálních sítích a na webu. Ale to se nevyrovná síle silného doporučení od znalých influencerů. Doporučení je nejúspěšnější marketing na světě, to si pamatujte!


Neznáte osobně nějakého influencera, bloggera či podcastera? Nevadí, pokuste se oslovit třebas svoje spokojené zákazníky, napište o jejich úspěchu nebo natočte video, kde se takový zákazník zmíní o vaší službě či produktu s úsměvem na rtu!


Spolupracujte s dalšími významnými hráči ve svém oboru, abyste oslovili nové publikum a získali sociální odkaz pro své podnikání. Můžete také požádat o pomoc mikroinfluencery, kteří budou sloužit jako obhájci vaší značky na sociálních sítích a blogosféře.10. Udělejte z analýzy výkonu trvalou strategii


Každý zkušený obchodník ví, jak je důležitá výkonnostní analytika pro optimalizaci jeho strategie. Ale čekání na konec marketingové kampaně s analýzou a úpravou vážně omezuje potenciální přínosy analýzy výkonu.


Špičkoví marketingoví manažeři se při budoucím úsilí nespoléhají na minulý výkon a upravují své kampaně v reálném čase na základě nejnovějších poznatků. Vaše platforma pro automatizaci marketingu by vám měla nabídnout spoustu způsobů, jak analyzovat výkon vašeho marketingového úsilí, a těch je opravdu mnoho a je z čeho vybírat. Naše agentura například ke každému webu zřizuje zcela automaticky propojení webu se sledovacími statistickými platformami. Nevíte jak na to? Stačí přejít na stránku Kontakty na našem webu.Král marketingových tipů: Držte krok s trendy


Mít silnou marketingovou strategii vyžaduje více než jen přizpůsobování priorit rok co rok. Musíte být neustále ve střehu po technologiích a příležitostech, jak vyčnívat z davu. Postupujte podle nejnovějších technických a marketingových tipů, abyste udrželi krok s důležitými globálními trendy a změnami digitálního marketingu, které byste měli využít. O nových trendech v marketingu se dozvíte také na našem blogu Gladio marketing.Malá-velká rada na závěr: spojte se s profesionály!


Pokud nemáte na propagaci čas, vlohy či náladu, obraťte se na profíky. Po domácku udělaná webová stránka vás může připravit o mnoho více výdělků, než kdybyste to nechali na profesionálech. Zahálka v marketingu a propagaci vašeho podnikání, kdy se soustředíte spíše na poskytování služeb či výrobu, vás také může dovést na konec vašeho podnikání. To samé platí u kampaní, SEO analýzách, designech, psaní článků atp. Jak se říká lidově: "kdo maže, ten jede!" a to neplatí pouze o placených kampaních!


Agentura Gladio marketing se ráda stane vaším partnerem v oblasti propagace vašich služeb a prodeje produktů. Radu nabídneme zdarma, rádi pomáháme našim zákazníkům k úspěchu, největší odměnou je pro nás ten nejúspěšnější marketing - doporučení. Nemůžete si dovolit vlastního marketéra, nebo nemůžete nejít nikoho schopného, kdo by pomohl vašemu businessu, značce či produktu proniknout na trh a zajistit tak úspěch vašemu podnikání? Rádi se o vás postaráme, stačí když nám napíšete nebo rovnou zavoláte, stačí přejít na stránku Kontakty na našem webu.

Bình luận


Doporučený článek
Poslední příspěvky
bottom of page